Odcinek 25 - „Marsz na barszcz”

Urzekają urodą, okazałością, wyjątkowymi kształtami. Często dominują nad pospolitym zielskiem czy bagiennym szuwarem, a wyglądają, jakby przywędrowały z bajkowego ogrodu. Są bowiem dorodne, a ich kwiaty wpadają w oko. Tym bardziej, że miejscami tworzą barwne łany. A jednak są bardzo niebezpieczne!

Tańczący z naturą Zobacz wszystkie
24:47

Odcinek 30 - „Hejnał zza płotu”

Od niepamiętnych czasów uchodzą za tajemniczych, płochliwych mieszkańców niedostępnych mokradeł. Nie bez racji, choć tak naprawdę wiodą podwójne życie: wśród bagien zakładają bezpiecznie gniazda, a po okresie rozrodu gromadnie nocują, zaś za żerem wylatują na otwarte pola. Te oferują im wraz z rozwojem rolnictwa coraz więcej kalorycznego pożywienia, u nas ostatnio w postaci ziaren kukurydzy. Stąd notowany od lat znaczny wzrost liczby żurawi, a zarazem coraz liczniejsza ich obecność w pobliżu ludzi, nieraz tuż za płotem wiejskich sadyb.

25:22

O łosiach łośtrożnie

Łosie mają w Polsce swój czas, ich populacja odrodziła się jak Feniks z popiołów. Jednych ten rozkwit cieszy, ale inni narzekają, że pokaźne ssaki zjadają lasy, a wylegając na drogi, doprowadzają do groźnych kolizji. Tańczący z naturą wyruszają na spotkanie tych zwierząt do Biebrzańskiego Parku Narodowego, największej w kraju ostoi łosi, ostrożnie i z szacunkiem, dzięki czemu dane jest im przeżyć bliskie spotkania bez kolizji i zderzeń.

Emisja we wtorek 10 lipca o godz. 16:25 w TVP Polonia i TVP Polonia Stream

reklama