Odcinek -5 Wsłuchani w niedźwiedzia

Podczas tych niezwykłych wypraw w Tatry trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Liczy się zadrapanie na drzewie, rozrzucone wśród kosówki kości, duża zwierzęca kupa na dzikiej polanie, włosy pozostawione na chropawym pniu, ale też wszelkie ślady wokół zakopiańskich śmietników i w otoczeniu schronisk.

wideo Zobacz wszystkie
24:47

Odcinek 30 - „Hejnał zza płotu”

Od niepamiętnych czasów uchodzą za tajemniczych, płochliwych mieszkańców niedostępnych mokradeł. Nie bez racji, choć tak naprawdę wiodą podwójne życie: wśród bagien zakładają bezpiecznie gniazda, a po okresie rozrodu gromadnie nocują, zaś za żerem wylatują na otwarte pola. Te oferują im wraz z rozwojem rolnictwa coraz więcej kalorycznego pożywienia, u nas ostatnio w postaci ziaren kukurydzy. Stąd notowany od lat znaczny wzrost liczby żurawi, a zarazem coraz liczniejsza ich obecność w pobliżu ludzi, nieraz tuż za płotem wiejskich sadyb.

25:22

Odcinek 20 - O łosiach łośtrożnie

Łosie mają w Polsce swój czas, ich populacja odrodziła się jak Feniks z popiołów. Jednych ten rozkwit cieszy, ale inni narzekają, że pokaźne ssaki zjadają lasy, a wylegając na drogi, doprowadzają do groźnych kolizji. Tańczący z naturą wyruszają na spotkanie tych zwierząt do Biebrzańskiego Parku Narodowego, największej w kraju ostoi łosi, ostrożnie i z szacunkiem, dzięki czemu dane jest im przeżyć bliskie spotkania bez kolizji i zderzeń.